Bo Hellden

W piątkowej gazecie wyborczej ukazał się wywiad z Bo Hellden, Duńczykiem, obecnie pracującym jako lektor języka duńskiego na gdańskiej skandynawistyce oraz jego dziewczyną, Jagienką Komorowską.

W wywiadzie szczerze opowiada o swoich pierwszych wrażeniach po przyjeździe do Polski, spostrzeżeniach o mentalności Polaków oraz rzeczach, które diametralnie różnią Polskę od Danii.

1530468_265608096930389_466955951_n

JAGIENKA: Porównując Danię i Polskę, też widzę ten brak odpowiedzialności. Pochodzę z Poznania, gdzie mieszkaliśmy z Bo przez trzy lata. Mamy teraz w Poznaniu nowy dworzec. Duży projekt za wielkie pieniądze. Ale kompletnie niefunkcjonalny, a do tego, żeby wejść do niego z jednej strony miasta, trzeba przejść przez… galerię handlową. W Dani projektuje się inaczej: prosto, funkcjonalnie, z myślą o obecnych użytkownikach i następnych pokoleniach użytkowników.

BO: Wydaje mi się, że wynika to z charakterystycznej dla was hierarchiczności. Mam lepszy samochód – muszę pokazać, kto tu rządzi. Mam pieniądze – też muszę pokazać, mam władzę – każdy musi ją odczuć. W Dani obnoszenie się z bogactwem czy władza jest źle widziana, tak po prostu nie wypada.

JAGIENKA: Ten patriotyzm widać wszędzie. Ledwo wylądujesz na duńskim lotnisku, pierwsze, co widzisz, to ikony duńskiego desingu. W sklepach prowadzonych przez duńskie firmy kupisz głównie towary z Danii. I wszędzie duńskie flagi, nawet w przydomowych ogródkach. A gdy właściciel domu ma urodziny, flaga wciągana jest na szczyt masztu. Miniaturowymi flagami dekoruje się nawet potrawy, choćby ryby i oczywiście świąteczne choinki. Łańcuch z malutkich flag jest obowiązkowy.

BO: Jeszcze jedna obserwacja: z władzą czy stanowiskiem w Polsce często łączy się szacunek na niby. Jeśli twój szef przedstawia jakąś propozycję, a ty masz lepszy pomysł, nie mówisz tego, bo szef mógłby to źle przyjąć. U nas relacje są bardziej partnerskie – w praktyce każdy bierze udział w dyskusji, nikt nie ma oporów by wyrażać swoje zdanie.

Zgadzacie się z opinią Bo?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s